Čechův most

Jako desátý pražský most  přes Vltavu je počítán Čechův most. Je výjimečný tím, že je to jediná secesní mostní konstrukce v České republice, která dosahuje takových rozměrů. Právě proto patří mezi státem chráněné technické památky. Na šířku měří 16 m a na délku 169 m. Svými rozměry představuje nejkratší most v Praze přes Vltavu.

Most byl stavěn postupně v letech 1905 až 1908 inženýry Jiřím Soukupem, Václavem Trčou, Františkem Menclem a architektem Janem Koulou. Stavba mostu byla spjata s asanací starého Židovského města a měla se stát součástí naštěstí nikdy nerealizované trasy z Václavského náměstí přes Staroměstské náměstí, Pařížskou třídu a průkopem Letenskou strání na Pražský hrad.

Most stojí za povšimnutí i pro svou ojedinělou uměleckou výzdobu. Na vrcholech sloupů stojí 4 bronzové sochy géniů od Antonína Poppa. Na záhlavích pilířů proti vodě najdeme zase bronzové sochy světlonošů s pochodněmi a po vodě jsou bronzové šestihlavé hydry se znaky Prahy. Pilíře byly vyzdobeny bronzovými a žulovými věnci, tzv. festony. Kromě období mezi lety 1940 až 1945, kdy byl za okupace přejmenován na most Mendelův, nese jméno Svatopluka Čecha.

Od Čechova mostu vyplouvají lodě na hodinové a dvouhodinové vyhlídkové plavby, stejně tak na plavby s večeří či obědem. Na Dvořákově nábřeží se také nachází kotviště většiny lodí ve flotile Prague Boats.

Poslední novinky




Plavby v Praze