Veslařský ostrov

Veslařský ostrov kopíruje Podolské nábřeží při pravém břehu naproti Císařské louce. S pravým vltavským břehem je ostrov spojen betonovým mostem. Nachází se zde sběrné zařízení pro odběr vltavské vody do nedaleké Podolské vodárny.

V pramenech je ostrov připomínán již roku 1420. Vznik mu dalo především naplavování písku při občasném zatarasení řečiště ledem v místě zúžení u Žlutých lázní. Ostrov byl v minulosti také uměle prodloužen potopením nákladní lodi, aby se tak uspíšilo ukládání říčních nánosů.

Schwarzenbergové zde zřídili malý přístav pro vory a sklad pro dříví vytěžené na Šumavě. Když ustoupil význam voroplavby, ostrov se postupně změnil ve sportovní přístav, od něhož také odvozuje svůj název. Dnes zde najdeme klubovny, loděnice a další sportovní vodácká zařízení sloužící zejména pro vltavský jachting, veslování a kanoistiku.  V polovině 20. století byl vystavěn z podolského břehu na Veslařský ostrov krásný nový most metodou letmé betonáže. Délka ostrova je cca 70 m. Břehy ostrova si stále uchovávají svůj přírodní charakter.

Poslední novinky




Plavby v Praze